Tarnów - pomysł na weekend w Polsce
2 koment.Weekendowy wyjazd to bardzo dobry pomysł. Można odpocząć od obowiązków dnia codziennego, a weekend może być wystarczającym czasem, by przemieścić się w kraju. Dodatkowo, krótkie wypady pozwalają na odkrycie nowych miejsc, kultur i smaków bez potrzeby długiego planowania. W Polsce mamy wiele urokliwych miast, które idealnie nadają się na weekendową przygodę, a jednym z nich jest Tarnów.
Tarnów — pełen renesansowych zabytków
Jednym z pomysłów na urlop może być pobyt w Tarnowie. To jeden z ważniejszych ośrodków Małopolski. Stare średniowieczne miasto może poszczycić się wieloma zabytkami. Złoty okres przeżywało w XVI wieku. Z tego też okresu pochodzą zabytki renesansowe. Często można spotkać twierdzenie, że Tarnów jest "perłą polskiego renesansu".
Gdzie się zatrzymać?
Szukając noclegu, warto postawić na wyjątkowe miejsce, które dodatkowo uświetni nasz czas. Tarnów jest bogaty w miejsca noclegowe, więc każdy z powodzeniem znajdzie nocleg odpowiadający jego oczekiwaniom. Dla turystów, którzy odwiedzają Tarnów w głównej mierze dzięki jego renesansowemu charakterowi, idealnym miejscem na nocleg będzie Hotel Gal znajdujący się przy ulicy Dworcowej 5. Hotel ten mieści się w zabytkowej kamienicy — samo mieszkanie w tak wyjątkowym miejscu jest atrakcją dla fanów architektury. Rezerwacji w Hotelu Gal najlepiej dokonać dzwoniąc na numer 14 688 99 30 lub poprzez stronę internetową hotelgaltarnow.pl.
Zabytkowe centrum miasta
Stare Miasto jest jednym z piękniejszych w Małopolsce. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Na Rynku możemy podziwiać piękny ratusz z wieżą zegarową. Rynek został wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku.
Zabytki kultury żydowskiej
Tarnów ma też swoją historię żydowską. Żydowscy osadnicy pojawili się w tym regionie już w średniowieczu. O obecności społeczności żydowskiej przypomina bima Starej Synagogi. Świątynia wznosiła się do II wojny światowej. Pochodziła najprawdopodobniej z XVII wieku. Stara Synagoga została spalona w listopadzie 1939 roku, później ją rozebrano. Została tylko bima. Dostrzec można też fragmenty posadzki i ozdoby u zwieńczenia kolumn. Żeby chronić bimę przed działaniem czynników atmosferycznych, w latach 80. XX wieku nakryto ją daszkiem. Nowa Synagoga również się nie zachowała. Została wysadzona przez hitlerowców. Miejsce po niej upamiętniono tablicą.
W Tarnowie obejrzeć możemy również mykwę (rytualną łaźnię żydowską) w stylu mauretańskim. Znajduje się tu również jeden z najstarszych i najciekawszych kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich w południowej Polsce. Zachowało się na nim kilka tysięcy nagrobków.
Z czego słynie Tarnów?
Jednym z najcenniejszych zabytków Tarnowa jest również katedra, która wznosi się na placu Katedralnym. Obecny neogotycki wygląd świątynia zawdzięcza przebudowie z lat 1889-1900. Koniecznie trzeba też zobaczyć drewniany kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej. Warto też zaznaczyć, że z Tarnowa pochodził generał Józef Bem — bohater narodowy Polski i Węgier. Dokładnie przyszedł na świat w domu na przedmieściu zwanym Burkiem. Wkrótce po narodzinach syna rodzina przeniosła się do Krakowa. W Tarnowie znajduje się mauzoleum Bema.
Obejrzeć też warto m.in. ruiny zamku Tarnowskich, pozostałości murów miejskich, dawny klasztor bernardynów czy dworzec kolejowy — reprezentacyjną budowlę z okresu monarchii austro-węgierskiej.
Tarnów jest bez wątpienia świetnym pomysłem na weekendowy wyjazd w Polsce. To propozycja dla wielbicieli zabytków, również tych przypominających o przeszłości żydowskiej, ale również spędzania czasu na wolnym powietrzu. W mieście nie brakuje parków, gdzie można z powodzeniem odpocząć.
Tarnów w 2024 roku — co nowego oferuje mieszkańcom i przyjezdnym?
Najnowszą atrakcją, którą Tarnów oferuje zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym, jest Szlak Tarnowskich Maszkaronów. Ten unikalny szlak wiedzie przez różne zakątki miasta, odkrywając przed turystami wyjątkowe maszkarony – dekoracyjne elementy architektury, które przyciągają uwagę swoją groteskową formą. Trasa rozpoczyna się przy Centrum Nauki i Techniki „Pasaż Odkryć” z maszkaronem "Wszechświat", a prowadzi przez historyczne i malownicze miejsca, takie jak Plac Węgierski ze "Strażnikiem Żywiołów" oraz baszta ze "Strażnikiem Tożsamości". Każdy z 14 maszkaronów, w tym "Wynalazca" inspirowany Janem Szczepanikiem oraz "Trefniś" w Zaułku Łokietka, opowiada swoją historię i nawiązuje do bogatej przeszłości Tarnowa.
Pełen szlak oraz szczegółowe opisy wszystkich figurek można znaleźć na https://www.hotelgaltarnow.pl/aktualnosci/najnowsza-atrakcja-tarnowa-szlak-tarnowskich-maszkaronow
Odkrywanie maszkaronów to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a przy okazji doskonały sposób na zwiedzanie miasta.