Skip to main content

Kraków na weekend

1 komentarz

Kraków to piękne miasto. Nikogo nie trzeba przekonywać ze warto je zwiedzić. Liczne atrakcje i urok tej pięknej miejscowości sprawiają, że w Krakowie przez cały rok można spotkać turystów z całego świata. Niektórzy przyjeżdżają już po raz kolejny by napawać się niezwykłością i wyjątkowością tego miejsca. Co jednak warto zwiedzić w Krakowie? Gdzie udać się po przyjeździe? Tak wiele miejsc jest wartych odwiedzenia. Spróbujmy zastanowić się od czego zacząć zwiedzania grodu Kraka.

Wawel znajdujący się w pobliżu hotelu Estera w Krakowie

Zanim wyruszysz...

Nie posiadając wiedzy na temat topografii miasta, do którego się wybieramy, wybór odpowiedniej lokalizacji hotelu może być problematyczny. A przecież ta decyzja jest kluczowa - to właśnie od tego zależy, czy większość naszego urlopu spędzimy na odpoczynku, czy na transporcie z miejsca zakwaterowania. W Krakowie warto zatrzymać się na Kazimierzu - dzielnica ta jest nieco spokojniejsza, niż Stare Miasto, a przy tym posiada niepowtarzalny klimat. Na stronie: hotel Estera w Krakowie dowiesz się, jakie inne korzyści niesie ze sobą zarezerwowanie noclegu właśnie w tym hotelu, który znajduje się w samym sercu Kazimierza, zaraz obok Placu Nowego.

Od czego zacząć?

Każda wyprawa musi mieć swój początek. Jeśli wpadamy tutaj tylko na weekend to ważne byśmy zaplanowali co chcemy zobaczyć. Nie da się bowiem zwiedzić całego Krakowa w jeden weekend. Dobrze jest wiedzieć gdzie postawić pierwsze kroki przy zwiedzaniu nowego miejsca.

Stare Miasto

Można tam napawać się wspaniałą architekturą, zanurzyć w głębinie historii i jeszcze dokładniej przyjrzeć się kulturze i tradycji. Dzielnica jest wypełniona pięknymi knajpkami i kawiarniami. Gwar i szmer tylko dodają uroku temu miejscu.

Będąc w tym miejscu trzeba zobaczyć Rynek Główny w Krakowie. To z pewnością turystyczne centrum tego miasta. Jednym z najważniejszych zabytków jest Kościół Mariacki. Jego architektura i niezwykłość sprawiają że to punkt obowiązkowy. W środku zobaczyć można ołtarz Wita Stwosza. Warto też pójść na Wieżę Mariacką i z góry spojrzeć na panoramę miasta. To z tej wieży grany jest hejnał mariacki.

Na Rynku Głównym trzeba też odwiedzić Sukiennice. W środku tego budynku znajdują się stragany. Na dachu jest kawiarnia. W podziemiach z kolei znajduje się muzeum multimedialne Podziemia Rynku.

Warto zwrócić też uwagę na mały Kościół św. Wojciecha. Pomiędzy tym kościołem a Kościołem Mariackim stoi pomnik Adama Mickiewicza.

Niedaleko Rynku Głównego położony jest też Mały Rynek. Można tam się wybrać i podziwiać architekturę tego miejsca.

Piękna architektura Krakowa

Będąc w Krakowie trzeba też zobaczyć Barbakan czyli tzw. Rondel. Ten wspaniały budynek jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. W środku Barbakanu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Brama Floriańska to kolejny z fantastycznych zabytków. Stanowiła ona niegdyś część wielkich potężnych XIII wiecznych fortyfikacji Krakowa. Kiedy w pierwszej połowie XIX wieku wyburzone zostały mury miejskie powstały tam Planty. Obecnie we wnętrzu tej Bramy znajduje się ołtarz.

Niedaleko jest ulica Pijarska. Warto się tam skierować i podziwiać dzieła miejscowych artystów.

Najpopularniejszą ulicą w tym mieście jest ulica Floriańska. Wraz z Rynkiem i ulicą Grodzką stanowią Trakt Królewski który prowadzi na Wawel. Ulica Floriańska to piękna architektura i wyjątkowy klimat.

Sukiennice w pobliżu których znajduje się hotel Estera

Wawel

Nie sposób zwiedzać Krakowa i nie odwiedzić Wawelu. To niezwykłe miejsce gości bardzo wielu turystów. Warto jednak nie zwracać uwagi na tłumy. Wawel wpisany jest na światową listę UNESCO. Była to siedziba polskich władców. Był to ważny punkt władzy kościelnej i świeckiej. Zamek Królewski w którym zamieszkiwali rządzący jest udostępniony turystom. Można tam zobaczyć jak wyglądały Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, a również Prywatne Komnaty. Wewnątrz zamku jest także Skarbiec Koronny i Zbrojownia.

Bez wątpienia na Wawelu trzeba też odwiedzić Katedrę. W podziemiach pochowani są królowie polski oraz narodowi bohaterowie. W tej budowli podczas ważnych świąt kościelnych i narodowych słychać też Dzwon Zygmunta. Za Wzgórzem Wawelskim znajduje się Smocza Jama w której jak się mówi zamieszkiwał Smok Wawelski. Do zwiedzania udostępniona jest część jaskini, a przy wyjściu przy Bulwarach Wiślanych umieszczony jest smok który zieje ogniem.

Bulwary Wiślane to to miejsce które mieszkańcy Krakowa wybierają na swój odpoczynek. Można tutaj napić się kawy i rozkoszować się otoczeniem.

Jeszcze więcej atrakcji

Kraków oprócz wymienionych miejsc, posiada jeszcze bardzo dużo innych atrakcji. Warto udać się na słynny krakowski Kazimierz. Znajduje się tam wiele zabytków żydowskich.

Będąc w Krakowie można odwiedzić Błonia, Podgórze, Zakrzówek, Skałki Twardowskiego, Kopiec Kościuszki , a także liczne inne atrakcje.

W Krakowie jest tyle ciekawych rzeczy do zobaczenia, że jedna wizyta może nie wystarczyć. Do Krakowa się wraca.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Martyna G. · 1 lat temu
    W przyszłym tygodniu wybieram się właśnie na weekend do Krakowa. Dziękuje za polecenie tylu pięknych miejsc! Mam nadzieję, że pogoda mi dopisze☺