Skip to main content

Miejsca na krakowskim Kazimierzu, które warto zobaczyć

Dodaj komentarz

Kazimierz, będący obecnie dzielnicą Karkowa, przez wiele stuleci był zupełnie odrębnym organizmem miejskim, zasiedlanym głównie przez ludność żydowską. Chociaż jego odrębność administracyjna odeszła już dawno w niepamięć, dzielnica zachowała swój unikalny i niepowtarzalny charakter. W ostatnich latach Kazimierz, przez długi czas zapomniany i zaniedbany, zdecydowanie zmienił swoje oblicze. Rozkwitły tu liczne knajpki i restauracje, serwujące kuchnię polską i żydowską. W wielu miejscach możemy przysiąść nad kawą lub jednym z oryginalnych dań i nasycić się nie tylko pysznym jedzeniem, lecz również atmosferą miejsca i pięknem zabytkowego otoczenia. Warto wypad tego typu połączyć ze zwiedzaniem miejscowych zabytków, niezwykle oryginalnych i znacznie rzadziej odwiedzanych przez turystów od tych, znajdujących się w ścisłym centrum miasta. Jakie atrakcje czekają na nas na krakowskim Kazimierzu?

Restauracja Esterante Kraków Kazimierz

Plac Wolnica - dawny rynek miejski

Plac Wolnica to dawny miejski rynek, którego nazwa pochodzi od przywileju wolnego handlu, jakim cieszyło się to miejsce od XVIII stulecia. Nad placem dominuje budynek dawnego ratusza, w którym możemy obecnie podziwiać ekspozycje Muzeum Etnograficznego - znajdziemy tu kolekcję strojów ludowych z różnych regionów Małopolski i przedmioty związane z dawnym życiem podkrakowskich wiosek. Ciekawostką jest wielka kolekcja pisanek.

Ulica Świętego Wawrzyńca i Muzeum Inżynierii Miejskiej

Przez ulicę przebiega Krakowski Szlak Techniki, a na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Inżynierii i Techniki, powstałe w dawnej zajezdni tramwajowej. Prezentuje ono dzieje techniki - szczególnie komunikacyjnej - w Krakowie. 

Żydowskie dziedzictwo

Na terenie Kazimierza znajdziemy wiele miejsc, związanych z żydowskimi mieszkańcami tej części Krakowa. Zwracają uwagę przede wszystkim synagogi: Tempel (odbywają się w niej w dalszym ciągu nabożeństwa, jest też miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i koncertów), Kupa czy Remu. Można również odwiedzić dawny cmentarz tego wyznania, na którym znajdziemy grób rabina Remu (od jego nazwiska nazwana została jedna z wcześniej wspomnianych synagog), wybitnego uczonego. Jest to miejsce wielu pielgrzymek Żydów z całego świata - wierzą oni bowiem w jego cudowne właściwości.

Świątynie katolickie

Na terenie Kazimierza znajdziemy również liczne zabytkowe kościoły. Najciekawszym z nich jest niewątpliwie bazylika Bożego Ciała, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego, założyciela miasta. Pochodząca z XIV wieku budowla zachwyca gotyckim rozmachem i pięknymi witrażami. Z tego samego okresu pochodzi kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, jeden z ciekawszych przykładów architektury gotyckiej nie tylko w Krakowie, lecz również w skali całego kraju. We wnętrzu, przebudowanym w stylu barokowym, uwagę zwraca czarny marmurowy ołtarz i krucyfiks z XVII wieku.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.